واترجت صنعتی

واترجت صنعتی چیست ؟

دستگاه واترجت صنعتی یا کارواش صنعتی یک شوینده فشار قوی است که جریان معمولی آب را از یک منبع بیرونی دریافت کرده و به آب پر فشار و با سرعت بالا تبدیل می کند. نظافت و شستشوی سطوح کف، دیوار ها و تجهیزات امری ضروری در صنایع بوده و از آن جایی که تاثیر به سزایی در ارتقای سلامت محیط و افزایش عمر مفید تجهیزات دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. استفاده از تجهیزات و ماشین آلات مکانیزه هم چون دستگاه های واترجت صنعتی بهترین گزینه برای تامین نیاز های نظافتی محیط خواهد بود.

دستگاه کارواش صنعتی به یک پمپ جا به جایی مثبت مجهز گردیده که وظیفه ایجاد جریان آب فشار قوی را بر عهده دارد و مهم ترین بخش هر دستگاه واترجت به شمار می آید. اساس عملکرد دستگاه واترجت صنعتی به گونه ای است که با پاشش آب فشار قوی بر روی سطح آلوده، پیوند های شیمیایی و بین مولکولی ایجاد شده در بین ذرات آلاینده و سطح را سست نموده و در نتیجه سبب جدا شدن و حذف انواع آلودگی های سخت می گردد.

مشخصه های کلیدی دستگاه واترجت صنعتی

در یک دستگاه واترجت صنعتی فشار و دبی دو مشخصه اصلی دستگاه بوده و تعیین کننده میزان توانایی دستگاه واترجت صنعتی در از بین بردن آلودگی ها می باشند. با بیشتر شدن فشار آب خروجی قدرت دستگاه واترجت در حذف آلودگی افزایش می یابد و افزایش نرخ جریان (دبی) نیز سبب بالا رفتن سرعت عملیات شستشو و نظافت می شود. دستگاه های واترجت صنعتی بسته به میزان فشار و دبی در انواع مختلف و مدل های متنوع از رده های خانگی گرفته تا دستگاه هایی در سطح تجاری و صنعتی و فوق فشار قوی تولید شده اند که این تنوع امکان استفاده از دستگاه کارواش صنعتی را در محیط های گوناگون جهت رفع نیازهای مختلف مشتریان به وجود می آورد. این مشخصات بر قیمت واترجت صنعتی اثر گذار هستند.

دسته بندی دستگاه های واترجت صنعتی بر اساس فشار کاری

از آن جایی که هر یک از دستگاه های واترجت صنعتی بازه فشار و دبی مخصوص به خود دارند، توجه به فشار و دبی دستگاه و نوع عملیات نظافتی، اهمیت ویژه ای در کیفیت و سرعت عملیات دارند. به عبارت دیگر انتخاب دستگاهی با فشار نامناسب با نوع عملیات، یا توانایی لازم برای انجام عملیات را ندارد یا می تواند به سطوح هدف آسیب برساند.

معمولا واترجت ها صنعتی بر اساس میزان فشار تولیدی به دو دسته واترجت های فشار قوی و واترجت های فوق فشار قوی تقسیم می شوند. دستگاه جت واتر فشار قوی برای انجام کلیه امور نظافتی چون شستشوی سطوح عمودی، افقی و ناهموار، رسوب گیری، جرم زدایی و خزه تراشی و مانند این ها مناسب بوده در حالی که واترجت های فوق فشار قوی در انجام عملیات های سنگین نظافتی هم چون تخریب بتن، رنگ بری و لایه برداری از روی سطوح هدف کارآیی ویژه ای دارند. اغلب دستگاه های واترجت صنعتی مجهز به پیچ تنظیم فشار می باشند که امکان انتخاب فشار کاری مناسب با نوع عملیات را برای کاربر فراهم می نماید.

دسته بندی واترجت های صنعتی بر اساس دمای آب خروجی

دستگاه جت واش صنعتی بر اساس درجه حرارت آب خروجی به دو دسته واترجت آب سرد و واترجت آب گرم تقسیم بندی می شود که بر قیمت واترجت صنعتی اثر دارد. اغلب دستگاه های جت واش صنعتی از نوع واترجت آب سرد می باشند، مدل های آب گرم دستگاه واترجت صنعتی که با عنوان دستگاه کارواش آب گرم نیز شناخته می شوند، به منظور افزایش دمای آب خروجی مجهز به سیستم گرمکن هستند. از آن جایی که ورود آب با حرارت بالا به داخل پمپ کارواش ، به آن آسیب زده و عمر مفید دستگاه را کاهش می دهد، سیستم گرمکن چه به صورت  یکپارچه و چه به صورت مجزا از دستگاه واترجت، همواره بعد از پمپ قرار می گیرد.

گرمکن های به کار رفته در دستگاه های کارواش دستی و کارواش سیار یا از نوع دیزلی هستند یا از نوع الکتریکی. سیستم های گرمکن دیزلی در مقایسه با انواع الکتریکی توانایی بالاتری در افزایش دمای آب دارند زیرا ساختار مشعل گرمکن استوانه ای شکل بوده و آب مدت زمان بیشتری در آن باقی می ماند، در نتیجه آب به اندازه کافی گرم می شود.

اگر چه دستگاه های واترجت صنعتی آب سرد از توانایی لازم و کافی برای انجام عملیات های نظافتی بر خوردار می باشند اما واترجت های فشار قوی آب گرم، کارایی ویژه ای در نظافت و از بین بردن آلودگی های چرب، روغنی و الکترواستاتیک داشته و به واسطه استفاده از آب با حرارت های بالا می توانند برای ضد عفونی سطوح نیز به کار روند. قیمت واترجت آب گرم از مدل مشابه آب سرد بالاتر می باشد.

در حال نمایش 6 نتیجه