موکت شوی

 

هرچند که شستشوی فرش ها و موکت ها به طور ویژه در روزهای پایانی سال و به دلیل نزدیک شدن به نوروز دارای رونق خاصی می گردد، اما باید اذعان کرد که این کارکرد تنها به این ایام محدود نمی شود. شستشوی فرش و موکت با روش های سنتی علاوه بر اینکه بسیار زمان بر و طولانی به نظر می رسد، به دلیل عدم توانمندی در شستشوی عمیق الیاف، دارای کیفیت مناسبی نیز نمی باشد.

دستگاه های شستشوی مکانیزه فرش و موکت به دلیل انجام یکپارچه عملیات های پاشش مواد شوینده، برس زنی و مکش قابلیت شستشوی سریع و با کیفیت انواع فرش و موکت را دارا می باشد. در این مقاله سعی شده تا با معرفی کارکرد دستگاه های فرش و موکت شوی به بیان ویژگی های این دستگاه نظافت صنعتی به عنوان یک دستگاه پرکاربرد برای شرکت های خدماتی، مساجد، قالیشویی ها، سازمان ها، هتل ها و تمامی اماکنی که دارای سطح وسیع مفروش می باشند، معرفی شود. شسشتوی صحیح فرش و موکت در روش مکانیزه و توسط دستگاه های فرش شوی و موکت شوی صنعتی متاثر از ۵ فاکتور مواد شوینده، برس زنی، دما، زمان و مکش می باشد. در ادامه به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم.

مواد شوینده

مواد شوینده صحیح نه تنها موجب افزایش کیفیت شستشوی می گردند، بلکه با حفظ سلامت الیاف میزان سرعت عمل کار را نیز افزایش می دهند. در دستگاه های فرش و موکت شوی صنعتی علاوه بر پاشش مواد شوینده ترکیب شده با آب در حین عملیات شستشوی، امکان پاشش مواد شوینده قبل از شروع شستشوی به منظور انجام عملیات پیش شستشوی نیز امکان پذیر می باشد. پیش شستشوی توسط مواد شوینده کمک می کند تا عملیات شستشوی با کیفیت بهتری به انجام رسد.

برس زنی

پس از پاشش مواد شوینده عملیات برس زنی انجام می گیرد. برس ها می توانند از مدل برس های دیسکی و یا برس های رولی باشند. برس های دیسکی به طور دوار و در جهت عمود بر سطح دارای حرکت هستند و به همین دلیل است که نه تنها دارای قدرت بالایی در شستشوی آلودگی های عمیق نیستند، بلکه به بافت فرش و موکت نیز در دراز مدت آسیب می رسانند. در عوض برس های رولی به دلیل همخوانی بالا با بافت فرش و موکت علاوه بر نفوذ در عمق فرش و شستشوی مناسب آن موجب حفظ سلامت سطح و عدم آسیب به آن می گردند. به همین دلیل اکثرا در دستگاه های فرش و موکت شوی صنعتی از برس های رولی استفاده می گردد. تعداد ردیف های موازی برس ها نیز در مورد برس ها حائز اهمیت است به نحوی که برخی از مدل های فرش یا موکت شوی صنعتی به منظور شستشوی بهتر و دقیق تر سطح دارای دو ردیف موازی برس هستند.

دما

در مورد شستشوی فرش، موکت و انواع پارچه افزایش دما می تواند به شدت در افزایش میزان و قدرت شستشوی موثر باشد. نتایج تحقیقات نشان دهنده آن است که افزایش ۱۰ درجه ای دما نسبت به دمای محیط می توان تاثیر قدرت شستشوی را به میزان دو برابر افزایش دهد. به همین دلیل است که در دستگاه فرش و موکت شوی صنعتی می توان از آب گرم به منظور شستشوی بهینه تر سطوح استفاده گردد.

مکش

پس از عملیات شستشوی نوبت به مکش و خشک کردن فرش و موکت می رسد. هر چه سیستم مکش در یک فرش شوی قوی تر باشد قدرت آن در جمع آوری آب و رطوبت بیشتر بوده و به همین دلیل تاثیر بیشتری در عملیات خشک کردن سطح دارا می باشد. فرش شوی های صنعتی قابلیت مکش آب تا میزان ۹۵ درصد را دارا می باشند و به همین دلیل زمان خشک شدن سطح زمین به شدت کاهش می یابد. قدرت بالای مکش نه تنها در سرعت خشک شدن بسیار موثر است بلکه یکی از همه ترین فاکتور ها در زمینه افزایش قدرت شسشتوی به دلیل جمع آوری آب به همراه آلودگی ها از داخل شیار ها و الیاف فرش است.

زمان

هر چند که فرش و موکت شوی های صنعتی دارای قدرت مکش و به تناسب خشک کردن بالایی هستند، اما به هر حال هیچ کدام از آنها توانایی خشک کردن صد درصدی فرش و موکت را نخواهند داشت. به همین دلیل است که نیازمند مدت زمانی هرچند کوتاه به منظور تکمیل عملیات خشک شدن می باشند. به منظور کاهش این زمان می توان از دستگاه های بادزن (Blower) به عنوان یک دستگاه مکمل استفاده گردد.

در حال نمایش 4 نتیجه